Közkinccsé tettük a szakmai kortörténeti üzemtervünk fennmaradt kötetét

Megjelenítés dátuma: 2023. október 20.

A Gyulaj Erdészeti és Vadászati Zrt. nagy erdőtömbjei (erdészetek  erdőterületei) közül az egyik, a cég névadó Gyulaji területének, a valamikori Esterházy hercegi hitbizománynak az erdőmérnök elődök által 90 évvel ezelőtt készített lenyűgöző:



"Az Esterházy hercegi hitbizomány Tolna megyei uradalmához tartozó Gyulaji Erdőgondnokság uradalmi erdőknek rendszeres erdőgazdasági üzemterve és üzemnyilvántartása az 1930-1949. évi fordulószakra" c. munkájával kapcsolatosan.



Korábban egy előremutató és örömteli megállapodás köttetett az Országos Erdészeti Egyesület (OEE) és a kötet tulajdonosa a Gyulaj Erdészeti és Vadászati Zrt. között, 2022. szeptember 1-én Budapesten az OEE képviseletében dr. Sárvári János az OEE Wagner Károly Történelmi Könyvtárának őre és Gőbölös Péter, a Gyulaj Zrt. vezérigazgatója között.



A bőrkötéses, vaskos kötet, sárgult lapjain olvasható erdészeti üzemtervet a Selmecbányán végzett okleveles erdőmérnök elődök magas színvonalon alkották meg, az akkori gyulaji Esterházy hercegi hitbizomány erdőgazdálkodása számára.



Ezt az üzemtervet az 1920-as évek második felében Grillusz Arthur okl. erdőmérnök, hercegi uradalmi erdőrendező készítette és Rimler Pál okl. erdőmérnök, magyar királyi gazdasági főtanácsos, hercegi erdőtanácsos, mint az erdőbirtokos (herceg Esterházy Hitbizomány) meghatalmazottja jegyezte ellen.



Az erre a célra fejlesztett könyvszkennerrel, speciális tudással rendelkező könyvszakemberek által elvégzett aprólékos digitalizálás és adatfeldolgozás elkészült. Az eljárás által közkincsé tettük anyagot és az internet segítségével tanulmányozhatják az erdész és nem-erdész érdeklődők egyaránt. Láthatják, hogy milyen finomsággal és precizitással vételezték fel, írták le, az adatokat számolták ki és térképezték az 1920-as években az akkori erdőállományokat és milyen kiválóan, jövőbelátóan határozták meg a gazdálkodói teendőket, azok tér- és időbeli ütemezését 20 évre előre az erdők fejlődése és jövője szempontjából.



Az érdeklődők a digitális könyvtár online virtuális terében korlátlanul olvashatják ezt a 90 éves szakmai mesterremeket.



A kiadvány az alábbi linken érhető el a Wagner Károly Digitális Szakkönyvtár adatbázisában, ami többek között az OEE honlapjáról is elérhető, több szempont szerint kereshető (figyelem a terjedelem miatt hosszabb idejű a letöltés):

Esterházy hitbizomany gyulaj 1930-49



Az Esterházy hercegi hitbizomány Tolna megyei uradalmához tartozó Gyulaji Erdőgondnokság uradalmi erdőknek rendszeres erdőgazdasági üzemterve és üzemnyilvántartása az 1930-1949. évi fordulószakra