APSI Alapfokú Lőoktatói Képzés a gödöllői Szent István Egyetemen
Legyen szó vadászatról vagy akár lövészetről – sok más mellett –az azt űző emberek egyben biztos, hogy teljes mértékben egyet értenek. Ez pedig nem más, mint a „biztonság mindenek előtt” filozófiája! Az elmélet fontosságának hallgatólagos vagy éppen szóban kihangsúlyozott elismerése azonban kevés, ha a vadászat vagy lőtéri lövészet mindennapi gyakorlata mást mutat. Márpedig a vadászterületeket és a lőtereket megjárt lövök körében számos mulatságos és sajnos, olykor súlyos balesetről hallani.
Ez is azt bizonyítja, hogy bizony ezt nem elég szóban megismerni, hanem a puskát ragadó személy minden mozdulatában, tettében is tükröznie kell ezt a filozófiát.
Ahogy a fent említett esetek is mutatják, a lövészet nemes mivoltja és a jó puskák évszázados tapasztalatok során kifinomult műszaki precizitása sem nélkülözheti az emberi gondosságot, az odafigyelést egy fegyver műszaki állapotára, annak esetleges olyan hibáira, amelyek baleseteket okozhatnak. Elég egy óvatlan mozdulat vagy egy boxlakatos sörétes puskánál egy kissé kopott lakatszerkezeti elempár (nyugasz és elsütő emelő) és a puska váratlanul akkor és olyan irányba sül el, ami tragédiához vezethet. Ezt felismerve a filozófia mélyebb és sokkal gyakorlatiasabb, átgondoltabb alkalmazását kidolgozva 1997-ben, a sörétlövés hazájának számító Angliában egy olyan szövetség jött létre, mely a sörétlövés évszázados, kipróbált hagyományában is új és eddig nem eléggé vagy nem jól kihangsúlyozott filozófiát és módszertant tudott bevezetni. Ez a szervezet az APSI, azaz a Hivatásos Lőoktatók Szövetsége (Association of Professional Shooting Instructors), melynek tagjai világszerte hivatásszerűen hívják fel az biztonságos fegyverkezelés gyakorlatára a sportlövők és vadászok figyelmét tanteremben, lőtéren és egyedülálló módon „éles” vadászatok alatt is egyedi „live coaching” programjuk keretén belül. A biztonságos fegyverkezelés kimagasló fontossága köré felépített APSI módszertant - oktatóik képzésén keresztül - azóta számos szervezet átvette, köztük rendőri szervek és patinás lőiskolák valamint a legjobb nevű angol lőterek. A módszer bár mindenki által könnyen elsajátítható, és mondhatni magától értetődő, mégis eddig ezt soha nem fogalmazták és oktatták ilyen összefogottan és célravezetően. Az eddigi és jelenlegi magyar vadászvizsgai gyakorlat is inkább a találatok számához köti a vizsga letételének sikerességét (és ennek megfelelően a gyakorlás során is erre összpontosítanak a felkészítők), mint a fegyverkezelés biztonságának megítéléséhez. Az APSI által bevezetett és oktatott fegyverkezelés módszere abban is más, hogy már a fegyver kézhezvételétől, esetleges átadásán és természetesen sikeres használatán keresztül annak letételéig állandó és lankadatlan csőtorkolati éberségre és biztonságos hord módokra, valamint mások felé biztonságot és gyakorlottságot sugalló kezelésre trenírozza a vadászember érzékszerveit. Bár több hasznos mottót emelhetnék ki abból, ami Magyarország első, Gödöllőn tartott APSI alapfokú kurzusán Szollár András az APSI Közép- és Kelet európai régió igazgatójától - aki egyben a Magyar Korongvadász Szövetség alelnöke is- , mint a képzés vezetőjétől és előadójától elhangzott, a legtalálóbb talán a „az senkit sem zavar ha valaki nem talál, de senki nem tolerál egy veszélyesen lövöldözőt!” megállapítás volt.
Szollár András, a Szent István Egyetem Vadvilág Megőrzési Intézete és Szabó Zoltán az APSI magyarországi igazgatójának hathatós közreműködésével szervezett alapfokú képzés nyitott volt úgy egyetemi hallgatóknak, mint komoly, a magyar lő sportban már évtizedek alatt bizonyított szakembereknek is. Ennek megfelelően az kurzusok anyaga úgy épült fel,, hogy mindig gyakorlatorientáltan tudjon újat mutatni egy kezdő lövőnek és egy gyakorlott lőtér vezetőnek egyaránt.
Így nemcsak a biztonságos fegyverkezelés területén, hanem oktatói módszertani, pszichológiai, sőt műszaki területen is, természetesen mind annak fényében, hogy a leendő vagy már gyakorlott lövők biztonságosan egyre több és szebb találatokat érjenek el. A szemdominancia vizsgálata, a helyes beállás, a fegyver helyes vállhoz emelése, a célpont szemmel való végigkísérése és kezdő szinten a sörétlövés állandóan visszatérő legfőbb problémáját, a célozgatást „legyőző” lendítéssel véghezvitt három fő lő metódus oktatása, begyakorlása és azok helyes alkalmazása vadászat vagy lövészet során ugyanúgy sorra került, mint azok oktatásához szükséges mesterségbeli fogások. A tantermi és lőtéren megtartott képzéssorozat az egyedi jellemzőkkel büszkélkedhető galgamácsai lőtéren megtartott gyakorlati vizsgával zárult. A vizsgáztató Szollár András és Szabó Zoltán az APSI filozófiának megfelelően következetes, de kiemelkedően segítőkész hozzáállásról tettek bizonyságot, példát mutatva ebben is a vizsgázóknak. A sikeres vizsgát tett résztvevők egy kiváló hangulatú vacsorán majd egy igen jó hangulatú rögtönzött koronglövészeten vehettek részt, mely során gyakorolhatták is az elsajátított lövészeti és oktatói módszereket.
A képzést elvégzőként, és egyben a biztonságos vadásztatásra különös figyelemmel ügyelő Tolna megyei erdőgazdaság, a Gyulaj Erdészeti és Vadászati Zrt. vadászati szakemberként elmondhatom, hogy az APSI gyakorlati módszerét minden tekintetben alkalmazandónak és követendőnek találtam, mely szemlélet elterjedésével a laikus média által sokszor indokolatlanul kitűntetett figyelemmel kísért vadászbalesetek száma is csökkenne, mely az egész magyar vadásztársadalom helyes és jó megítéléséhez is hozzásegítené a társadalom nem vadászó, többségét.